środa, 27 grudnia 2017

Sprawdź o czym świadczy ból brzucha w zależności od jego lokalizacji

Należy pamiętać o tym, że ból brzucha może być spowodowany chwilowymi dolegliwościami trawiennymi. Może to również oznaczać chorobę np. jelitówkę lub przepracowane mięśnie. Tutaj przedstawię Wam najczęstsze choroby objawiające się bólem brzucha w konkretnym miejscu. Należy udać się do lekarza gdy zaczynają towarzyszyć inne objawy lub schorzenie trwa za długo. To jedynie wskazówki, nie traktujcie tego jako wyroczni.


Prawa strona
Ból w prawej stronie brzucha najczęściej powodują problemy z trawieniem oraz zaparcia. Koniecznie potrzebna będzie konsultacja z lekarzem jeżeli bólu zacznie towarzyszyć krew oddawana wraz z stolcem, gorączka czy nudności.

Lewa strona
Najczęściej oznacza problemy z nerkami. Mogą również wystąpić problemy związane z kamicą nerkową lub też infekcja nerek. Ból ten jest mocny i szybko się pojawia. Również mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Między żebrami
Ból między żebrami oznacza problemy związane z trawieniem i przełykiem lub refluks. Na pomoc przyjdą środki wspomagające trawienie oraz trochę wypitego octu.

Pod żebrami z lewej strony
Ból ten wskazuje na problemy żołądkowe. Mogą to być problemy z trzustką, trawieniem a nawet wrzody.

Pod żebrami z prawej strony
Ból ten świadczy o wydzieleniu się soków żołądkowych w dużej ilości lub też o wrzodach jelita cienkiego. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem gdy ból trwa kilka dni, gdyż może to powodować poważniejsze konsekwencje.

Podbrzusze
U kobiet najczęściej jest to ból związany z narządami rozrodczymi. Koniecznie skonsultuj się  ze swoim ginekologiem gdy ból ten trwa przewlekle i się nasila.

Nad pępkiem
Ból ten najczęściej promieniuje w okolicach pępka oraz może oznaczać zapalenie trzustki. Udaj się na wizytę do lekarza gdy jest silny.

Prawa dolna część brzucha
Spowodowany jest zapaleniem wyrostka robaczkowego lub zwykłym zmęczeniem. Może promieniować na cały brzuch, ponieważ znajduje się on właśnie z prawej strony. Biegunka, wymioty oraz mdłości najczęściej pojawiają się podczas zapalenia wyrostka. Wyrostek po kilku dniach może się wylać i spowodować śmierć, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Lewa dolna część brzucha
Ból pojawiający się w tym miejscu oznacza problemy z jelitem grubym.  Zwiastuje on również  zespół jelita grubego oraz zapalenie okrężnicy.  Ból ten nasila się podczas stosunku i pojawia się podczas torbieli jajnika. 

1 komentarz:

  1. często bolał mnie brzuch przez zaparcia, nie umiałam sobie z nimi poradzić dopiero farmaceuta polecił dicopeg 10g na zaparcia i okazał się najskuteczniejszy

    OdpowiedzUsuń