sobota, 19 stycznia 2019

Co gazy mówią o Twoim zdrowiu?

Co o zdrowiu mówią gazy? Są one całkiem normalnym procesem, lecz istnieje też takie zjawisko jak nadmierna produkcja gazów czyli flatulencja. Każdy z nas je produkuje i wydala na zewnątrz. Czynność jest ta normalna, mimo tego, że stała się tematem do dowcipów. Przy oddawaniu gazów dzieci nie krępują się, dopiero z wiekiem są nauczone norm społecznych, że jest to bardzo wstydliwe. Oprócz brzydkiego zapachu występuje nieprzyjemny dźwięk. O tym jak często puszczamy gazy i jaki zapach mają, mogą nam sporo powiedzieć o naszym zdrowiu, dlatego to wszystko jest jednak bardzo ważne.







Skąd biorą się gazy?
Jest to efekt trawienia. Niewłaściwa dieta lub połykanie powietrza podczas jedzenia są  powodem, zbyt częstego wydalania ich. Nietolerancja laktozy powoduje flatulencję. Występowanie ich nie powinno nas martwić. Razem z powietrzem połykamy pokarmy, dlatego jakaś jego część trafia do przewodu pokarmowego. Produkcje cząsteczek gazów spowodowane są reakcjami zachodzącymi w naszym ciele. Swiadczy to o problemach zdrowotnych, jeżeli zapach gazów staje się drażliwy a ich intensywność wzrasta.

Jaka jest norma? 
Jak częste puszczanie gazów jest normą? Nawet 14 razy dziennie gazy może uwalniać zdrowe ciało. Ich aromat jest efektem trawienia pożywienia. Azot, dwutlenek węgla, ,metan, wodór oraz tlen, najczęściej wchodzą w ich skład. Na pewno wiecie jak mniej więcej wasze gazy pachną i zauważacie, że zapach odchodzi od normy, który jest drażniący. Co może być przyczyną najczęstszej produkcji gazów?

Węglowodany i tłuszcze 
Gdy spożywasz za dużo tłuszczy i węglowodanów, mogą występować zbyt duże ilości gazów. Przeanalizuj swoją dietę zanim zaczniesz martwić się problemami ze zdrowiem. Codziennie obserwuj swój organizm gdy zaczniesz ograniczać produkty zawierające tłuszcze i węgle. Może wtedy częstotliwość gazów wróci do normy.

Zbyt szybkie jedzenie
Może jest to banalny problem, lecz gazy i wzdęcia pojawiają się gdy do jelit dostaje się zbyt dużo tlenu ale również przewód pokarmowy musi szybciej produkować kwasy niezbędne do strawienia pożywienia.

Zaburzenia flory bakteryjnej jelit
Z zaburzeniami składu flory bakteryjnej jelit wiąże się nadmierna produkcja gazów. Często odczuwamy wtedy wzdęcia brzucha i dyskomfort. Z mikroorganizmów beztlenowych składa się głównie prawidłowa flora bakteryjna jelit. Stany zapalne i zaburzenia prawidłowej pracy jelit wywołują zaburzenia w ich składzie. Dlatego będzie wiązało się to z nadmierną produkcją gazów.

Nietolerancja składników pokarmowych 
Nietolerancja niektórych składników pokarmowych może wywołać nadprodukcję gazów. Jak na przykład laktoza. Jest to bardzo częsty objaw u osób nietolerujących jej. Warto zatem w niektórych przypadkach wykonać dodatkowe badania. Nadmierna produkcja gazów spowodowana jest również alergią pokarmową.

Co oznacza drażniący zapach gazów?
Najlepiej znasz swoje ciało i od razu zauważasz gdy Twoje gazy pachną inaczej niż zwykle. Jest na to wiele powodów. Zaburzenie flory bakteryjnej w jelicie cienkim jest jednym z nich. Osoby z zespołem jelita drażliwego zmagają się z częstotliwością i brzydkim zapachem gazów. Do nieznośnego zapachu przyczyniają się również częste i przewlekłe zaparcia. Po stronie wątroby, trzustki czy nerek stoją przyczyny nieznośnego zapachu. Wynikiem obecności pasożytów w organizmie są częste i śmierdzące gazy. W przypadku miesiączki i u kobiet w ciąży jest to całkiem normalne, ponieważ odpowiadają za to zmiany hormonalne.
Jak widać nie należy leczyć tej dolegliwości we własnym zakresie. Jeżeli ograniczenie produktów powodujących częste gazy nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz