piątek, 9 lutego 2018

9 najwcześniejszych objawów cukrzycy, które są łatwe do zlekceważenia

Cukrzyca jest chorobą, która odpowiada za zdolność organizmu do reagowania insuliny lub wytwarzania jej. Powodem tego jest zbyt wysoki poziom cukry we krwi. Pierwsze symptomy możemy zauważyć sami. Zaczniemy wcześniej reagować jeżeli będziemy wiedzieli na co zwrócić uwagę. Skutkiem nieleczonej cukrzycy jest wpłynięcie na długość życia oraz obniżenie jego jakości. Dlatego nie należy tego lekceważyć.




1. Uczucie głodu
Odczuwanie nadmiernie głodu, większe niż dotychczas odczuwaliście. Objaw ten jest subtelny i wymaga dobrej obserwacji swoich zachowań oraz dobrej obserwacji siebie. Uczucie głodu jest jednym z najczęściej występujących objawów na, które musimy zwrócić szczególną uwagę. Ciało nie może przekształcać żywności w glukozę, której organizm potrzebuje jako energii, jeżeli nie będzie produkować wystarczającej ilości insuliny. Przez to czujemy się głodni i musimy jeść więcej .

2. Swędzenie skóry
Jest to jeden z najwcześniejszych problemów. Dotyczy to dokładnie odwodnienia. Organizm zaczyna sięgać do pokładów wody z innych jego tkanek a w tym ze skóry gdy częściej oddajemy mocz. Skutkiem tego jest swędzenie skóry . Dość powszechnym problemem osób z cukrzycą są infekcje drożdżaków, na które skóra jest najbardziej narażona.

3. Ciemne plamy na skórze
Pojawiają się one w różnych miejscach m.in na szyi, dłoniach oraz pod pachami. Tam gdzie znajdują się fałdki skóry tam ciemne plamy najczęściej się pojawiają. Nie należy lekceważyć tego objawu. Na początku przypomina to brudną skórę, która nie da się zmyć.

4. Spadek masy ciała
Utrata masy ciała, którą ciężko wyjaśnić, może oznaczać cukrzycę. Wynika ona z niewyjaśnionych czynników. Należy upewnić się czy nie zmienialiśmy swoich nawyków żywieniowych lub czy czasem nie przechodzimy okresu zwiększonej aktywności fizycznej. Dlaczego akurat wtedy spada masa ciała? Źródłem energii jest glukoza. Spadek wagi ciała występuje gdy organizm nie może z niej czerpać i zaczyna spalać tłuszcz i mięśnie aby pozyskać energię. Utrata wagi nawet o kilka kilogramów w krótkim czasie powoduje samo odwodnienie. Dlatego jeżeli nasza waga będzie drastycznie spadać to należy zwrócić na to uwagę.

5. Zmęczenie 
Ciągłe uczucie zmęczenia jest bardzo częstym objawem cukrzycy. Bycie przez cały czas zmęczonym i śpiącym dotyczy osób, które chorują na cukrzycę. Komórki nie dostają wystarczającej ilości glukozy, którą zużywają dla pożycia energii. Zmęczenie może być również czynnikiem wielu innych chorób, dlatego należy się skupić także na innych objawach.

6. Częstsze oddawanie moczu oraz zwiększenie pragnienia
Wielomocz oraz zwiększenie pragnienia są najczęstszymi objawami cukrzycy. Gdy zachorujemy na nią nasze nerki nie są w stanie wchłonąć nadmiaru cukru. Kończy się to oddaniem moczu. Czujemy odwodnienie oraz pojawia się pragnienie gdy oddajemy go częściej niż to konieczne. Zaczynamy więcej pić a skutkiem tego jest często oddawany mocz.

7. Odrętwienie czy mrowienie stóp
Problem zazwyczaj dotyczy dłoni oraz stóp. Czujemy odrętwienie całych stóp lub mrowienie palców. Słabe krążenie krwi co następnie uszkadza nerwy w naszym ciele spowodowane jest zbyt wysokim poziomem cukru. Efekt ten najczęściej dotyka stóp oraz dłoni z racji tego, że najdalej znajdują się od serca.
8. Wolne gojenie się ran
 Rany goją się bardzo wolno u osób chorujących na cukrzycę. Zwiększenie tanów zapalnych w ranach powoduje wysoki poziom cukru we krwi. Prowadzi również do słabszego krążenia krwi. Utrudniając jej dostęp do uszkodzonych fragmentów ciała. Skonsultuj się ze swoim lekarzem jeżeli zauważysz, że Twoje rany goją się wolniej niż zwykle.

9. Niewyraźne wzrok
Niewyraźne widzenie oczywiście może być objawem zwykłego przemęczenia lub problemów ze wzrokiem.  Może być to też skutkiem zachorować na cukrzycę. Zmiana kształtu oraz puchnięcia powieki oki powodują zmieniające się płyny. Zatem niektóre rzeczy mogą wydawać się niewyraźne. Zmiany te nie są trwałe a wzrok możesz przywrócić do poprzedniego stanu stabilizując poziom cukru we krwi.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz