Nawyki, które szkodzą mózgowi
Nasz mózg posiada duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz stanowi bardzo ważny element naszego organizmu.
1. Stres
Jesteśmy otoczeni w świecie pełnego stresu. Ciągle gonią nas obowiązki. Potrzebujemy pomocy aby nauczyć się z nimi poradzić, ponieważ walka ze stresem nie jest łatwa. Warto sięgnąć po pomoc, gdyż stres utrudnia skupienie się oraz zmniejsza efektywność naszego mózgu. Sprzyjające wydzielaniu hormonów szczęścia są produkty takie jak czekolada, orzechy czy banany.
2. Alkohol
Dożywotnie defekty oraz zmiany w mózgu pogarszające pamięć spowodowane są nałogowym spożywaniem alkoholu. Już jeden drink może zaszkodzić mózg, nie ma bezpiecznej granicy ilości. Nie popadamy w skrajność ale trzeba zachować umiar.
3. Palenie tytoniu
Gdy zaczynamy palić jako młode osoby, palenie istotnie wpływa na rozwój naszego mózgu. Również może się przyczynić do obniżenia inteligencji oraz psuje pamięć.
4. Brak ruchu
Mała aktywność fizyczna szkodzi naszemu mózgowi. Ruch pozwala nam lepiej dotlenić organizm, ponieważ z jednej strony ma bardzo duże zapotrzebowanie na tlen. Warto jest się trochę poruszać lub pójść na krótki spacer jeżeli masz problem ze skupieniem się. Ruch przyczynia się do produkcji białka oraz hormonów, które stymulują spostrzegawczość oraz pamięć. Dlatego z pracą umysłową lepiej sobie radzą osoby aktywne fizycznie.
5. Niedostateczna ilość snu
Bez odpowiedniej ilości snu nasz organizm nie jest w stanie się zregenerować . Więc dlatego jest dla nas tak bardzo ważny. Mózg w tym czasie nie może się wyłączyć a nadal musi panować nad procesami zachodzącymi w regeneracji a przy tym odpocząć po całym dniu. To zależy od naszego wieku ile potrzebujemy godzin snu. U dorosłego człowieka jest to 8 godzin w ciągu nocy. Warto zwrócić uwagę na ten problem, ponieważ zbyt mała ilość snu wpływa negatywnie na aspekty naszego zdrowia.
6. Za mała ilość wody
Wiesz, że mózg składa się w 82% z wody? Woda jest bardzo ważna dla naszego mózgu, jak i całego organizmu . Zmniejszenie jakości pracy i spowolnione myślenie spowodowane jest niedostateczną ilością wody w naszym organiźmie. Pomaga ona pośredniczyć w przewodniku impulsów nerwowych. Należy zapamiętać, że 1,5 litra wody to dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej.
7. Zła dieta
Właśnie z odpowiedniej diety dostarczamy mózgowi odpowiednie substancje odżywcze. Złą kondyncję powoduje zła dieta. Do nieprawidłowej pracy mózgu przyczyniają się przez nas lubiane napoje gazowane, ponieważ zawierają szkodliwe dodatki. Nie bez powodu jest zawarta w nich ilość cukru. Czy warto zatem pić napoje dietetyczne? Otóż nie. Przeprowadzone badania mówią nam, że zawartość słodzików zwiększa ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego organizmu oraz szkodzi pamięci.
8. Za dużo soli
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nadmiar soli powoduje na prawdę niepożądane skutki. Zwłaszcza, że sól występuje dosłownie wszędzie. Nie jesteśmy w stanie kontrolować jej ilości w ciągu dnia gdy kupujemy gotowe produkty. Zawsze nie wiemy ile soli zostało dodane do pożywienia. Jedyne co możemy zrobić to kontrolowanie etykiet produktów. Według światowej organizacji zdrowia dzienny limit soli nie powinien przekraczać 5 gram. trudności z zapamiętywaniem informacji oraz utrudnienia koncentracji spowodowane są zbyt dużym spożywaniem soli. Jej nadmiar powoduje również choroby serca, zmniejszenie odporności orgaznimu oraz otyłość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz