Dzieje się tak z powodu przyspieszania namnażania się korzystnych bakterii jelitowych. W kolejnym badaniu naukowcy wykryli, że to właśnie w 90% za produkcję hormonu szczęścia odpowiedzialne są jelita. Głównie z powodu małej ilości odpowiednich bakterii produkcja temu hormonu może zostać zakłócona. Spadek serotoniny aż o 60% powodują niedobory bakterii jelitowych. Efekt zbliżony do leków przeciwlękowych tworzą sfermentowane produkty. Przeprowadzono badanie na 800 studentach. Okazało się, że dieta wzbogacona sfermentowanymi produktami doprowadziła do ograniczenia stanów lękowych, stresu oraz pozytywnych kontaktów z ludźmi.
Regularnie spożywając ogórki kiszone nie tylko dostarczysz swojemu organizmowi cennych minerów i witamin, ale przede wszystkim zwiększysz produkcję hormonu szczęścia poprzez namnażanie się korzystnych bakterii jelitowych. To pomoże osobom cierpiącym na lęk, wzmożony stres, gorszy humor oraz depresję.
Ogórki kiszone zaleca się również osobom stosujących dietę odchudzającą. W ogórkach zwiększa się ilość wartości odżywczych oraz stają się lekkostrawne, dzięki procesowi kiszenia. Dlatego korzystnie wpływają na odchudzanie. Ogórki kiszone dostarczają również organizmowi ważne składniki, które są niezbędne do zachodzenia prawidłowych przemian.
Podczas kiszenia ogórki wzbogacają się większymi ilościami witaminy C, która minimalizuje ryzyko powstania sińców, normalizuje ciśnienie we krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu oraz poprawia kondycję organizmu. W ogórkach znajdziemy również witaminy takie jak E i K oraz z grupy B.
Witaminy z grupy B - łagodzą objawy nerwicy, poprawiają nastrój i usprawniają funkcję mózgu, ponieważ odpowiadają za prawidłowe funkcje układu nerwowego.
Witamina E - Dba o wzrok, chroni przed stresem oksydacyjnym, wspiera mięśnie do prawidłowej pracy oraz zmniejsza ryzyko zlepiania się płytek krwi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz